Hatalmas kavarodás van a nappaliban használatos ülőalkalmatosságok megnevezését illetően sokszor még az üzletekben is. Ebben a bejegyzésben ezt az őskáoszt igyekszem megszűntetni és a tudatos otthonteremtés felé terelni benneteket.
Még mielőtt bárki rácuppan a csodás kanapékra és elkezdi berendezni nappaliját, olvassa el, mi alapján érdemes kiválasztani a berendezést. (Ezt a témát itt már említettem.)
A legfőbb kérdés ugyanis az, hogy mire és hogyan használod a nappalid.
A nappali funkciói
Az elsődleges funkciók a
- tévénézés és/vagy a
- beszélgetés.
Azt követően pedig a
- hencsergés
- az olvasás,
- melegedés a kandallónál,
- munka, valamint
- játék és kreatívkodás.
(Kíváncsiságom okán a Facebook csoportomban szavazást is indítottam, hogy mire használják a nappalijukat az emberek. Ott is ez a lista alakult ki. Itt megnézheted a szavazást.)
Hogyan rendezd be jól a nappalit?
Manapság nem ritka, hogy a nappalinak nemcsak egy-két funkciónak, hanem a fent felsoroltak mindegyikének egyszerre kell megfelelnie.
A két fő rendeltetésnek (beszélgetés – tévénézés) megfelelően azonban nem is olyan egyszerű a berendezése, hiszen
- a tévénézéshez az ülőalkalmatosságot úgy érdemes elhelyezni, hogy a tévé minél több pozícióból jól látható legyen,
- míg a beszélgetésekhez inkább egymással szemben jó elhelyezkednünk.
Természetesen van megoldás erre is, de ehhez pontosan tisztában kell lenni az igényekkel.
Ha tisztázódott, hogy milyen funkciókra van szükségünk a nappalinkban, máris el tudjuk dönteni, milyen ülőalkalmatosságokra van igazán szükségünk.
A nappali berendezésének lehetőségei
F O T E L
Egy személy kényelmet szolgálja. Legtöbbször a kiválasztott kanapéhoz tartozó (azonos család) modellje kerül be a helyiségbe, azonban a térnek sokszor jót tesz, ha ez a fotel inkább eltér a kanapétól, és színben, formában extrább kivitelű.
Ha kicsi hozzá a hely, érdemes olyat választani, amely kompakt kivitelű, nem lóg ki a lába, könnyű megkerülni, nem akadunk el benne.
F E K V Ő F O T E L
Egy személy (félig) fekvő elhelyezkedését teszi lehetővé. Ezt a típust ritkán választják nappali térbe, inkább nagyobb gardróbban, hálóban találkozhatunk vele. Sokszor nagyon izgalmas forma társul hozzá. Olvasósarokban például kifejezetten praktikus.
K A N A P É – S Z Ó F A
A kanapén már több ember is elfér egymás mellett (általában ketten-hárman, de vannak négy-ötszemélyes kanapék is). Kisebb lakásokba ez a legjobb választás, nagyobb otthonba pedig kettőt is be lehet tenni, akár fotellel vegyítve. (A kanapé különálló lábtartóval is kiegészíthető.)
K A N A P É L Á B T A R T Ó V A L
Ez az egyik leggyakrabban választott bútortípus. Sokan L-alakú kanapénak hívják, pedig nem az: a háttámlája nem fordul be, “helyette” az egyik oldalon az ülőfelületet hosszabbították meg lábtartóval, a háttámla két végénél pedig karfa van.
„L” A L A K Ú K A N A P É
Az előző típussal ellentétben ez már valóban L-alakú, mivel a háttámla is befordul, így a rajta ülők egymással merőlegesen el tudnak helyezkedni. Figyeljünk arra, hogy a háttámla hossza csalóka lehet. Nem biztos, hogy a kanapé sarkában mindenki kényelmesen érzi magát.
„L” A L A K Ú K A N A P É L Á B T A R T Ó V A L
Ez a típus az előző kettő keveréke, mivel a háttámla L-alakú, az egyik végéhez pedig csatlakozik egy lábtartó. Tévesen ezt U-alakúnak szokták hívni.
„U” A L A K Ú K A N A P É
Amint láthatod, itt a háttámla valóban U-alakú. Ha dohányzóasztalt is szeretnél hozzá a nappaliba, figyelj arra, hogy mekkora hely marad az asztal két oldalán. Sokszor sajnos csak 5-10 cm, ami kényelmetlenné teszi a kanapé megközelítését.
Ü L Ő G A R N I T Ú R A
Blogbejegyzésem apropóját ennek a szónak a helytelen használata adta. Rengetegszer olvasom azt az L-alakú kanapéról, hogy ülőgarnitúra. Pedig a garnitúra azt jelenti, hogy azonos típusból, családból több darabot használunk egy térben. Az ülőgarnitúra igazán csak az 1960-70-es évekig volt elterjedt, amikor a 3+2+1 üléses garnitúrák voltak divatban. (Mást szinte nem is lehetett kapni.)
Hely, illetve berendezés függvénye, hogy épp milyen ülőgarnitúra fér el a nappaliban. Ha több darabra van szükség, akkor használj vagy csak azonos családból származókat, vagy legyen minden darab különböző.
E X T R A K I V I T E L – Í V E S
Ma már nagyon izgalmas formájú kanapék is kaphatók, amelyek igazán feldobják a nem szokványos alakú tereinket. Ne sajnáld az időt a tökéletes típus megtalálására.
E X T R A K I V I T E L – 9 0 f o k n á l n a g y o b b
Szintén nem szokványos formájú terekben, vagy térbe állítva lehet ütős egy olyan kanapé, amely nem 90, hanem nagyobb fokban nyílik ki.
T Ö B B O L D A L R A N É Z Ő K A N A P É
Ha netán olyan szerencsés helyzetben vagy, hogy csodás panorámájú a nappalid (vagy egyszerűen “csak” hatalmas),a jól jöhet egy olyan kanapé, amelyre elölről és hátulról is le tudsz ülni.
K I N Y I T H A T Ó K A N A P É – ágygépes
Állandó alvás esetén csakis jó minőségű, matraccal felszerelt kinyitható kanapét válassz. Ha lábakon álló típusban gondolkodsz, alul látni fogod az ágygép szerkezetét, amely zavaró lehet.
L Á B T A R T Ó
Egy ilyen darab rendkívül sokoldalúan használható, hiszen a kanapé vele szinte tökéletes ággyá alakítható át. Sőt, egy nagy tálcával akár asztallá is avanzsálhat, attól függően, hogy épp milyen funkcióra van szükségünk.
P U F F
Kisebb, mint egy lábtartó, de ugyanolyan sokoldalúan használható. Egy extrább kivitel nagyon fel tudja dobni a helyiség hangulatát. Méretéből adódóan a hétköznapokban rejtetten tárolhatjuk, vendégség esetén pedig plusz ülőhely(ek)et jelenthet.
Mire érdemes még gondolni a nappali berendezésekor?
Ha a funkció tisztázódott, a hely alapján a kivitel és a méret is tudható, még mindig nem dőlhetünk hátra. Választáskor ugyanis a következőkre is gondolni kell:
- Ülésmélység: nagyon fontos méret a kanapénál. Ha ténylegesen ülve szeretnéd használni a kanapét (padlón a láb és hátra dőlsz), akkor kisebb ülésmélység kell. Ha pedig felhúzott lábakkal, kissé elfeküdve, akkor nagyobb ülésmélységű kanapét válassz.
- Lerakófelület helye: Az ülőalkalmatosság környezetében szükség van valamilyen vízszintes felületre is, ahová le lehet tenni távirányítót, poharat, nassolni valót, vagy ahol kreatívkodni U-alakú kanapé esetén a köztes méretre kell figyelni. Ahogyan fentebb írtam, egy puff is alkalmas lehet dohányzó/lerakó asztalnak, ha alkalomadtán egy nagy tálcát helyezel rá. A kanapé mögé és mellé is lehet tenni konzolasztalt vagy úgynevezett sidetable-t.
- Kanapé hátulja: A nagyon olcsó kanapék esetén arra figyelj, hogy a kanapé hátulja is kárpitozott legyen, mert ha térbe van állítva, meglepetést tud okozni.
Bízom benne, hogy a bejegyzés elolvasása után mindenki pontosan tudja, milyen ülőalkalmatossága van, vagy épp milyet szeretne, ami maximálisan ki tudja szolgálni.
Kíváncsi vagy mire kell még figyelni a berendezésnél? Kedveld Facebook oldalam itt és azonnal értesülsz a legújabb bejegyzésemről!
Képek forrása: IDdesign