Kevés olyan tárgy van, amely, ha rosszul van elhelyezve, rémisztő, ha pedig jól, akkor az otthon éke lehet. Nos, a tükör ilyen. Azonban a helyzet természtesen nem ennyire fekete-fehér. A tükör alkalmas a tér optikai tágítására, több fény becsalogatására, többszörözésére is. Csak tudni kell bánni vele.
A tükörnek 3 féle felhasználási módját különböztetem meg:
- Design jellegű felhasználás
- Funkcionális felhasználás
- Stratégiai felhasználás
A design jellegű felhasználás
A design jellegű felhasználáskor maga a tükör többnyire keretben van. Ilyenkor nem az a lényeg, hogy mit látunk benne tükröződni, hanem az, hogy a környezetében jól mutasson.
Ilyen felhasználás a
- komód fölötti tükör,
- a több képkeret között egy tükör, vagy
- a tükör designos keretben nagyobb falfelületen.
A funkcionális felhasználás
Funkcionális felhasználás esetén fontos, hogy a tükör ellássa a feladatát. Például a fürdőben mosakodás közben, az előtérben öltözködés közben (itt tetőtől talpig) lássuk benne magunkat. Többnyire a funkcionális felhasználás külön világítást is igényel, amelynek a helyét jól kell megválasztani. A helyi világítás kiválasztásának szempontjairól ebben a blogbejegyzésben írtam.
Ilyen felhasználás az
- előtérben lévő teljes alakos tükör,
- a fürdőszoba mosdója fölötti tükör, illetve
- a sminktükör.
A stratégiai felhasználás
A stratégiai felhasználáshoz meg kell találni azokat a helyeket, ahol a tükörfelület hozzá tud járulni a cél eléréséhez. Ehhez természetesen pontosan tudnunk kell, mi az a cél, és ahhoz mekkora tükör szükséges.
Ilyen felhasználás esetén a legtöbb esetben óriás tükörről beszélünk, amely a padlótól a mennyezetig ér. Ez műszakilag nagy odafigyelést és hozzáértést követel.
Ilyen felhasználás, ha
- a fény mennyiségét szeretnénk növelni az ablak közelében elhelyezett tükörrel, illetve
- ha optikai tértágításról van szó azáltal, hogy a tükröt nagy falfelületre helyezzük el (akár több darabban is).
A tükör egyéb jellegű felhasználása
A felhasználási módokat lehet keverni is, de többnyire egyszerre csak kettőt. Például lehet egyszerre
- funkcionális és stratégiai szerepe (gardrób szekrényen tükör),
- design és funkcionális szerepe (előtérben keretes tükör), vagy
- design és stratégiai szerepe (folyosón tükör).
Mire figyelj még, ha tükörről van szó?
- A hagyományos tükrön kívül léteznek színezett tükrök is, például bronz vagy antikolt tükör. Ezekkel nagyon izgalmas felületek hozhatók létre.
- Izgalmas hatást lehet elérni azzal is, ha a bútor belsejébe kerül a tükör.
- Ha egy hosszabb helyiség hosszanti oldalán van csak ablak, akkor az ablakokkal szemközti falra érdemes tükröt tenni. Így át tudjuk a fényt csalogatni.
- Öltözködéshez, sminkeléshez használt tükör esetén az ne háttal legyen a fénynek. Ennek okáról ebben a blogbejegyzésben írtam, ahol a videót is meg tudjátok nézni.
- Hálószoba esetén pedig nagyon figyeljünk az elhelyezésre. Célszerű a tükröt olyan helyre tenni, hogy ágyban fekve NE lássuk benne magunkat. Ez ugyanis sokak számára ijesztő lehet.
Számos további apróságra is érdemes odafigyelni, de ez mind otthonfüggő. Amennyiben konkrét kérdésed van vagy segítségre lenne szükséged, keress meg itt vagy a Facebook-oldalamon keresztül.