A színházi darabok jelentős része dráma, hiszen van benne érzelmeinkre ható történés, esemény, cselekmény. A dráma egy otthonban ugyanúgy jelen lehet, sőt nélkülözhetetlen – és most nem a veszekedésekre, szócsatákra, nézeteltérésekre, nem is a járvány miatti kiborulásokra gondolok, hanem a hatásos és monumentális pontokra.
A színhatásában kontrasztos, az otthon többi pontjától elütő, ám azzal mégis harmóniában lévő kiemelt elemek ugyanis igazi fókuszai lehetnek a térnek.
A drámai elemektől lesz minden otthon extrán izgalmas és egyedi. A lényeg, hogy légy bátor, és a drámai elemeket a megfelelő helyen alkalmazd. Ha már színházba sem mehetünk, vigyünk legalább haza egy kis katarzisélményt. Mutatom, hogyan!
Drámai hatások a konyhában és az étkezőben
Ha van valami, ami egy konyhába az eddigi íratlan szabályok szerint nem igazán illik, akkor biztos lehetsz benne, hogy drámai hatást tudsz vele elérni. Ha olvastad a Beszélő otthon című írásomat, sejtheted, hogy számos lehetőséged van erre. Ha azonban nem vagy olyan merész, hogy – példának okáért – egy létrát állíts be polcnak, megelégedhetsz egy dizájnos nagyméretű festménnyel, egy különleges hangulatvilágítással vagy formabontó csillárokkal és színes étekőbútorokkal is. Nem kell bonyolult dolgokra gondolnod, csak ereszd el a fantáziádat.
Drámai hatások a nappaliban és a hálóban
Talán nem meglepő, de itt elsősorban a meglepő színű bútorokra gondolok. Ez lehet
- egy sárga kanapé, mint amilyet az egyik megrendelőmnél terveztem be a nappaliba,
- egy különleges dekorfal,
- vagy egy robosztus méretű, stílusában meglepő fotel,
- ahogy más, merészebb dekorációs megoldások is.
Ha design koncepcióban gondolkodva tervezel, nem nyúlhatsz mellé. Kisebb, harmonizáló dekorelemekkel pedig tényleg odaillővé teheted a legkékebb/zöldebb/sárgább bútordarabodat is. Nagyon fontos azonban, hogy egész falban gondolkodj a drámai hatás eléréséhez, és hogy az arányokra is odafigyelj.
Drámai hatások a mellékhelyiségekben
Gondoltál már arra, hogy dizájn szempontjából se hanyagold el a fürdőt, a WC-t, de akár még a mosókonyhát sem? Ha nem, itt az ideje. Egy óriási falióra például elég meglepő lehet az ide betérő vendégeidnek, ahogy az is, ha szinte budoár hangulatot varázsolsz a fürdőszobába. Mondjuk, egy paravánnal. Lennél ilyen bátor?
Apropó paraván.
Meghökkentő, mégis sokoldalú bútor a paraván
Bár a paravánra nem tekintünk bútorként, mégis szerves része lehet egy otthonnak. Elég, ha csak arra gondolunk, hogy egyre többen dolgozunk otthonról vagy épp home officeban.
- A paraván kitűnő háttér a videós konferenciákhoz, meetingekhez, hiszen elrejt mindent, amit nem szeretnénk megmutatni a helyiségből, és még nem is kell rögtön rendet tennünk, ha nincs rá időnk.
- A paraván ugyanakkor térelválasztóként is remekül működik, és egy hálószobában szobainasként is bevethető.
- Nagy előnye, hogy mobil, és ha egyszerűbb színtónusút vagy mintázatút választasz, minden helyiségedben jól mutathat dekorációs elemként is. Nem beszélve a drámai hatásról, amelyet mindig elérhetsz vele.
Bevallom őszintén, én magam nem nagyon vagyok oda a paravánokért, de mindenképpen azt javaslom, kísérletezz bátran, merj „nagyot álmodni” és térj el néha a megszokottól.
Bízom benne, hogy a blogcikkem is adott némi inspirációt, ha viszont lennének kérdéseid, vagy lakberendezési tanácsokra lenne szükséged, keress meg az elérhetőségeim egyikén. Kövess a Facebook- és az Instagram-oldalaimon is további tippekért, ötletekért.