A kiállítás
70 az új 60!
70 cm szélesség:
Hűtő – a legtöbb készülék beépített volt, és mint az közismert, a beépített hűtő belül kisebb (keskenyebb és kisebb mélységű), mint szabadon álló társai. Ezt küszöböli ki a 70 cm széles korpuszba illeszkedő hűtő. Szuper dolog!
Sütő – A legtöbb készülék 60 cm széles, de már sok gyártó ráállt a 70 cm széles készülék gyártásába. Hurrá óriás pulyka sütések!
Mosogató – én annak a híve vagyok, hogy legalább 60 cm széles mosogató kerüljön minden konyhába (és véletlenül se kör alakú). Ha pedig családi házról, több gyermekes családról van szó, akkor 70-80-90-100 cm széles mosogatót szoktam javasolni,de nem ám csepegtető tálcával, hanem egy nagy medencével! Ennek az ügyfeleim a megmondhatói! Szóval ez számomra nem volt meglepetés, pusztán egy jó visszaigazolás! Ez a szélesség a szelektív szemétgyűjtéshez is jól jöhet, hiszen sok esetben a mosogató alá kerül a kuka, a szélesebb korpuszba pedig jobban elfér a több kuka.
Kamraszekrény – szerintem ezt nem kell túlmagyarázni, kamrából sosem árt az eggyel nagyobb, így a 70 cm szélesség csak jót tesz!
70 cm mélység:
Páraelszívó – igazán sokféle páraelszívó létezik manapság, így nem nehéz megtalálni a designban és teljesítményben is megfelelőt. Egyre több a pultba és/vagy főzőlapba építhető kivitel van. Ez utóbbi számomra mindig kihívás tervezőként, hogy helyet biztosítsak számára az alsó bútorban. Illetve kétséges számomra az elszívás hatékonysága (hiszen a gőz felfelé száll, ez pedig a lábas aljánál szív) és a takaríthatósága egy véletlen során kifutott galuska vagy épp leves után.
Azonban jelentős mennyiségben tűnt fel a kiállításon a falba épített elszívó, mely tényleg jó megoldásnak tűnik, hiszen a lábas magasságában történik az elszívás, illetve nem vesz el helyet sem az alsó sem a felső szekrényből. Ellenben a falban igen, és itt jön képbe a nagyobb mélység!
Ha már a páraelszívó mögött mélyebb a pult, miért ne lehetne mélyebb a mellette lévő részen is?
Rengeteg helyen volt fali polc több verzióban: nyitott, tolóajtós, konzolos.
Lábakon álló polc (szigeten) – ezt a következő résznél mutatom meg.
Egy pultfelületen sokszor tud gondot okozni az, ha lefolyik, leborul, kiborul valami. Pláne ha az folyadék és a síkba tett front miatt akár a fiókba is be tud folyni valami, vagy netán eltörik, mert leesik. Ezeken tud segíteni, ha van a pult tetején perem, amitől dekoratívabban mutat a pult teteje. Az más kérdés, hogy ettől könnyebb-e takarítani a pult tetejét?!
Nappali komód peremmel a tetején
Fürdő mosdószekrény peremmel a tetején. Itt a peremet a szekrény ajtaja adja, amit a pult fölé engedtek, így a ráfolyó víz belefolyhat a szekrénybe, szóval ez esetben nem túl praktikus, de a tendenciát ezzel tudom megmutatni.
Síkbeli eltérések
Frontok – több helyen előfordult, hogy nem egy síkban volt a szekrény összes ajtója. Az egyik duplungolt volt, a másik normál vastagságú, olyan is előfordult, hogy egy moduláris polc dekoratívabb elemeit emelték ki a síkból.
Rátakarások – a világítás elrejtése érekében sokszor játszottak a rátakaríásokkal, ezen a fotón a nyitott polcra mindkét oldalról rátakar a mellette lévő szekrény ajtaja, így izgalmasabb lett a vonalvezetése és megúszták a fogantyút is! 🙂
Fali sín világítással
A konyhai pult megvilágítása a lakberendezésben sokszor a senki földje. Lakberendezőként betervezem a kiállás helyét, de sokszor a többszöri változtatás eredménye, hogy senki földje lesz. Például eleinte konyhabútor stúdió készítette volna a konyhát, de spórolás miatt az asztalos és az IKEA felmerült. A stúdió és az asztalos árában benne volt a világítás helyének kiépítése, de végül IKEA lett a megoldás, így résen kell lenni, hogy biztosan beépítésre kerüljön a nélkülözhetetlen fény! De ilyenkor mindig kérdés, hogy mennyire lesz esztétikus az elhelyezése. Erre jó alternatíva a kiállások látott fali sín, mely a már ismert funkciókon kívül (polc, akasztó, stb) világít is, méghozzá felfelé és lefelé is!
Eltűnő konyha
Képzeljétek el azt a világot, ahol a ház tulajdonosa és családtagjai egy csodásan megterített asztalhoz leülnek, megvacsoráznak, dolguk végeztével áttelepednek a társalgóba, majd a személyzet szépen elpakol mindent. Ebben a világban a konyha nem lehet leharcolt, tulajdonképpen nem látszódhat konyhának sem.
No, ilyen konyhák voltak nagy számban jelen a kiállításon. Elképesztően könnyen mozgó, sokszor harmonika vasalatokkal, bútorba becsúszó ajtókkal. Azt gondolom, hogy a teljes konyha elrejtése a felvázolt világban szinte elengedhetetlen, de egy gyakran használt családi konyhában nem szükséges mindent elrejteni. A lényeg a használati szempontokon van.
Kövessetek a különböző platformokon, hogy izgalmas tartalmakról értesüljetek lakberendezés terén.