A konyha minden szempontból az egyik legösszetettebb helyiség. Ebből következik, hogy a konyhai világítás kérdése sem egyszerű. Minden munkafolyamatot, egyéni szokást és igényt figyelembe kell venni ahhoz, hogy a konyhában mindenhol elegendő fény legyen. Ez a „mindenhol” pedig gyakran valamilyen kreatív megoldást igényel.
A világításról már írtam korábban többször is, de most konkrétan a konyhai világítás a téma fókuszálva arra, mit és hogyan kell megvilágítanunk ebben a helyiségben.
A konyhai világítás kiinduló pontja
Minden az általános világtással kezdődik, hiszen elsősorban magát a helyiséget szükséges megvilágítani. Ez történhet:
- a mennyezeten 1 központi helyen,
- mennyezeti sínes lámpával vonal mentén,
- álmennyezetben kisebb lámpákkal, illetve
- feszített fóliás megoldással egy nagyobb központi területen.
A lényeg, hogy a világítótest teljesen bevilágítsa a helyiséget és ha bemegyünk egy pohár vízért, akkor lássunk rendesen. Más tevékenységekhez viszont az általános konyhai világítást „ki kell pótolni”.
A helyi világítás szerepe a konyhában
Amikor főzöl és a pulton/pultnál tevékenykedsz, máshonnan lesz szükséged fényre, hiszen a mennyezeti lámpából jövőt kitakarod a testeddel. Hogy elkerüld a saját magad árnyékát krumplihámozás közben, helyi világítás(oka)t kell elhelyezned. A konyhai világítás eme fontos eleme kerülhet:
- a felsőszekrény aljába,
- a főzőlaphoz (páraelszívó),
- ha pedig ablakod van a pultnál, akkor a kávába (falvastagság), közvetlen a pult fölött a mennyezetre vagy a falra (falikar).
Ennél a világításnál különösen fontos, hogy a színvisszaadás (CRI) 90 % fölött legyen, hiszen te sem szeretnél kéknek kinéző spenótot enni, nem igaz?
Hol fontos még a helyi konyhai világítás?
Csak felsorolásszinten nézzük meg, hol lehet még szükséged fókuszált fényre:
- kamraszekrényben,
- mélyebb, nagyobb szekrényekben, vagy
- olyan szekrényben, amelyben sok mindent tárolsz, így nem látod át az egészet rendesen.
Hangulatvilágítás a konyhában
Meglepődtél? Pedig miért ne dobhatnád fel a konyhádat is hangulatvilágítással. Ennek ugyan nincs olyan funkciója, mint az előző két konyhai világításnak, de ha a design „megkívánja” az ilyen jellegű fénydekorálást, akkor miért ne élnél a lehetőséggel? A hangulatfény elhelyezési lehetőségeinek határa a csillagos ég. Teheted
- közvetlenül a pult alá,
- lábazatba,
- üveges szekrénybe,
- nyitott polcba és
- álmennyezetbe is.
Jó megoldás az is, ha a hangulatvilágítást a helyi és általános világításból fényerőszabályozóval éred el. Így nem kell plusz fényforrásokra költened.
Bízom benne, hogy a blogcikkemmel ismét segíthettem neked. Ha viszont lennének kérdéseid, vagy lakberendezési tanácsokra lenne szükséged, keress meg az elérhetőségeim egyikén. Kövess a Facebook- és az Instagram-oldalaimon is további tippekért, ötletekért.