A tárolás és a rendszerezés korunk egyik legfelkapottabb témája, ha az otthoni életünk kialakításáról van szó. Számos könyv, újságcikk, videó foglalkozik azzal, hogyan tegyük élhetőbbé szűkebb lakókörnyezetünket és hogyan kerüljük el a káoszt. Lakberendezőként nem tisztem „takarítási vagy rendrakási” útmutatóval szolgálni, viszont összegyűjtöttem rengeteg kérdést, amelyeket megválaszolva te is könnyíthetsz az életeden. Ettől függetlenül a szortírozás fnagyon fontos! Csak olyan tárgyakat, eszközöket érdemes tárolnunk, amelyeket valóban hasznàlunk! Szelektálj te is rendszeresen!
Mire figyelj oda a tárolás kapcsán?
A legtöbb háztartásban ugyanis hasonló dolgokat, eszközöket, tárgyakat tárolunk, rendszerint csak a mennyiségekben lehet eltérés. Nagyobb és másabb jellegű tárolókra van szüksége egy 5 fős családnak, mint egy párkapcsolatban vagy egyedül élő embernek. Egy biztos, tárolóhelyekre, rendszerezőkre mindenkinek szüksége van.
Most nézzük meg, hogy miket tartunk a lakásunk adott helyiségeiben, és ezek figyelembevételével döntsd el, milyen és mennyi tárolóra, szekrényre, fiókra vagy polcra lehet szükséged neked is.
Konyhai tárolás
Megkíméllek attól, hogy az összes konyhai eszközt, gépet vagy élelmiszert felsoroljam, te viszont ne feledkezz meg egyikről sem. Ezek kapcsán pedig helyezd a fókuszt az alábbi kérdések megválaszolására:
- Van kamrád vagy csak kamraszekrénnyel rendelkezel?
- Hogyan, mennyit vásárolsz?
- Milyen tartós élelmiszereket kell tárolnod?
- Van-e a konyhában bontott olaj, bontott liszt, bontott fűszer, vagy a kamrában tartod ezeket? Azoknak szükséges-e külön doboz?
- Kézre esnek-e a konyhai gépek és mindig elöl vannak, vagy elpakolod őket?
- A munkapultot üresen szereted-e tartani vagy tárolnál rajta valamit?
- Használsz-e valamilyen konyhai dekorációt?
- Milyen veszélyes konyhai eszközeid vannak, és kell-e azokat elzárva tartanod?
Tárolás az étkezőben
Az étkező az esetek többségében a konyhával egy légtérben található, de előfordulhat, hogy egy teljesen külön helyiségben étkezünk. Ilyenkor az alábbiakat érdemes figyelembe venni:
- Mivel terítesz?
- Hol tartod az étkészleteket, beleértve az ünnepi szettet is?
- Szükséged van-e bárpultra vagy bárszekrényre és annak van-e helye?
- Mivel dekorálod a helyiséget és használsz-e külön asztali dekorációt is?
- Hová pakolsz le az asztalról, ha valamire épp nincs szükséged?
- Szeretnél-e tárolós asztalt a gyakran használt kiegészítőkhöz (pl. szalvéta)?
Vendégség esetén az is előfordulhat, hogy plusz székre/székekre van szükség. Ilyenkor az asztalhoz kerülhet a dolgozó/gyerek/akármilyen más helyiségben használatban levő szék. De lehet, hogy összecsukható széket használsz? Ezeket hol tárolod? Sok asztal kinyitásához vendéglapra is szükség lehet, amely nem csúszik be az asztal alá, hanem valahol tárolni kell. Erről sem szabad megfeledkeznünk.
Nappali
A nappali funkcióját tekintve igen sokrétű feladatot lát el. Erről korábban itt írtam. Mindenképpen olvasd el, hiszen a cikkben kitérek arra, hogy legalább nyolcféle funkcióhoz szükséges tárolási lehetőségre van szükségünk. Ezek a
- tévénézés és/vagy a
- beszélgetés,
- a hencsergés,
- az olvasás,
- a melegedés a kandallónál,
- a munka, valamint
- a játék és
- a kreatívkodás.
Mindegyik tevékenység más-más eszközarzenált kíván, ebből kifolyólag pedig különböző tárolást is. Gondold végig, te mire használod a nappalidat és aszerint dönts.
Gardrób
Egyik kedvenc témán a gardrób, nem véletlenül készült erről egy videós beszélgetés is Yurkov Orsival. A gardrób kapcsán az alábbiakra kell összpontosítanod:
- Van külön gardróbhelyiséged vagy elég egy gardróbszekrény?
- Az mekkora?
- El kell-e pakolnod a szezonon kívüli dolgokat, vagy kapszulagardróbot tartasz fenn?
- Hol tartod a kabátokat?
- Az ágyneműk, ágyneműhuzatok, törölközők is itt kapnak-e helyet?
- Hol tárolod a sporteszközöket vagy más hobbitárgyakat?
- Mi a helyzet a kiegészítőiddel (sálak, ékszerek, kalapok stb.)
Fürdő, WC, mosókonyha
A mellékhelyiségeket ezúttal egy kalap alá veszem, hiszen mindegyik kapcsán hasonló kérdéseket kell megválaszolnod:
- Hol tartod az éppen nem használt törölközőket és hol a használatban lévőket?
- Kell-e zárható szekrény a tisztítószereknek?
- A kozmetikumokat csoportosítod-e napi és heti használat szerint vagy sem?
- Mi a helyzet a nyári (napozó) kozmetikumokkal?
- Hol tartod a gyógyszereket?
- Itt tárolod-e a takarítóeszközöket, -gépeket?
- Ha vannak kézi szerszámaid, hol lesz a helyük? A mosókonyhában vagy van külön helyiséged ehhez?
- Szeretnél-e külön lerakodó felületeket?
- Lesznek-e dekorációid?
Tárolás a hálószobában
Bár az én elvem az, hogy ha csak van rá lehetőségünk, a hálószoba szolgálja csak a pihenésünket, előfordulhat, hogy ez is több funkciós tér nálad. Gondold végig, hogy csak alvásra vagy játékra, olvasásra, tévézésre is használod-e. Azt is vedd figyelembe, hogy a gyermekeid szeretik-e elfoglalni ezt a teret vagy sem. Ezekből kiindulva ugyanis már nemcsak a díszpárnákra lehet esetlegesen gondod, hanem a családtagjaid kedvenc tárgyaira is. Nem beszélve az este levetett ruhádról és az ágyneműkről, ellazulást segítő dekorációkról, világításról.
Gyerekszoba
A gyerekszoba talán az egyik „legproblémásabb” helyiség egy otthonban, hiszen ahogyan nőnek a gyermekek úgy van szükség mindig újabb és újabb bútorokra, tárgyakra, sőt stílusra is. Amikor gyerekszobát tervezek, ezeket már jó előre végiggondolom, hiszen nagyon fontos, hogy könnyen változtatható és mobilizálható legyen a berendezés.
Azt is figyelembe kell vennünk, hogy a gyermekek érdeklődése is folyamatosan változik, így a különböző hobbiknak, sportszereknek is különböző tárolóhelyeket kell biztosítanunk. Nem elegendő tehát csak az öltözködés – tanulás – pihenés hármasát észben tartanunk.
Sőt! Gondolnunk kell azokra a ruhákra, amelyekbe még nem nőttek bele a gyerekek (ezeket hol fogjuk tárolni?), illetve azokra is, amelyeket a kistesónak teszünk félre vagy elajándékozunk. Ugyanez a helyzet a játékokkal is.
Dolgozó / vendégszoba
Egy dolgozó- vagy vendégszoba kialakítása viszonylag egyszerű feladat. Itt abból kell kiindulni, hogy milyen munkaeszközeink vannak, s azokat nyitott vagy zárt polcokon, szekrényeken vagy szekrényekben tároljuk-e. Ha a dolgozónk egyben vendégszoba is, akkor a mobilitással (esetlegesen gurulószekrény, gurulóasztal) is számolnunk kell, ahogy a vendégeink igényeivel.
Amiról rendszerint elfeledkezünk a tárolás kapcsán
- Az irataink megfelelő és könnyen elérhető tárolása (személyes, ingatlan dokumentumai, berendezések használati útmutatói, garanciajegyek stb.)
- Az ünnepi dekorációk elhelyezése szezonon kívül (karácsonyfadíszek, szezonális dekorációk)
- Utazással kapcsolatos dolgok (Bőrönd, Nyári dolgok, vízi kellékek)
- Hobby kellékek
- Állattartással kapcsolatos dolgok
Te ne feledkezz meg ezekről sem. Ha úgy érzed, hogy segítségre szorulsz a megfelelő tárolók kiválasztásában, írj nekem. Kövesd a Facebook- és az Instagram-oldalamat is, ahol folyamatosan bemutatom a munkáimat. Oszd meg ezt a bejegyzést, hogy másoknak is segíthessek.